Лига на шампионите: Барса го надигра Баерн, Сити убедлив, Динамо и Лил изненадија на гости

Фудбалерите на Барселона го победија Баерн со 4:1 пред своите навивачи на „Олимпискиот стадион“ благодарение на „хет-трикот“ на капитенот Рафиња, со што баварскиот тим падна на табелата зад Динамо Загреб кого Баварците во Минхен го демолираа со 9:2 во првото коло во Лигата на шампионите.

Рафиња го постигна првиот гол во првата минута од натпреварот, вториот во 45. минута, а третиот во 56. Стрелец беше и Роберт Левандовски во 36. минута. Хари Кејн во 18. минута беше единствениот стрелец за Баерн кој беше целосно надигран во каталонската престолнина.

Покрај Астон Вила, Ливерпул остана единствениот тим со 100 процентен учинок, а само еден гол беше доволен за три бода на гостувањето кај РБ Лајпциг. Голот го постигна Дарвин Нуњез во 27. минута.

Најубедливата победа на вечерта ја оствари Манчестер Сити, кој на својот „Етихад“ ја совлада Спарта Прага со 5:0, иако по првото полувреме беше само 1:0, со голот на Фоден (7). Во второто полувреме Ерлинг Халанд погоди двапати (58, 68), а по еднаш Џон Стоунс (64) и Матеус Нунес (88-11м).

Изненадување на вечерта беше победата на Лил на мадридски „Метрополитано“, каде францускиот тим го победи домашниот Атлетико со 3:1, иако Хулијан Алварез во 8. минута им донесе водство на тимот на Диего Симеоне. Пресвртот во вториот дел го донесоа Едон Жегрова (61) и двојниот стрелец Џонатан Дејвид (74-11м, 89).

Феенорд победи со 3:1 на гостински терен, совладувајќи ја Бенфика во Лисабон. Лука Тимот од Ротердам го освои бодовите благодарејќи на двојниот стрелец Антони Миламбо (33, 90+2) и Ајасе Уеда (12). Стрелец за Бенфика беше Керем Актуркоглу (66).

Пред своите навивачи во Берн, Јанг Бојс имаше бод до продолженијата против Интер, но во 93. минута Маркус Турам им донесе три бода на гостите. Интер имаше удар од белата точка во 48. минута, но ударот на Марко Арнаутовиќ го одбрани домашниот голман Фон Балмус.

Фудбалерите на загрепски Динамо во третото коло ја постигнаа првата победа сезонава во Лигата на шампионите, совладувајќи го на гости австрискиот вицешампион Салцбург со 2:0 (0:0), а асистент при двата погодока беше македонскиот интернационалец стефан Ристовски. Првиот гол на натпреварот го постигна Сандро Куленовиќ во 49. минута, додека Динамо во 84. минута направи клучен чекор кон славјето. Потоа Бруно Петковиќ погоди за 2-0, со што хрватскиот шампион ги освои првите три бода во елитното натпреварување откако загуби со 2:9 од Баерн и одигра 2:2 од Монако. Динамо има четири бода и е на средината на табелата.

По првото полувреме, кое мина во нешто подобра игра на Салцбург, но генерално без многу возбудувања, Динамо поведе на стартот од вториот дел. Во 49. минута Ристовски одлично му одработи на Куленовиќ, а напаѓачот на Динамо прецизно го погоди небранетиот дел од домашната мрежа за 1:0. Динамо направи уште една голема работа во 66. минута кога Салцбург остана со играч помалку.Голманот на домаќините Шлагер и Куленовиќ се судрија надвор од шеснаесетникот, а судијата Макелие му покажа црвен картон на голманот на Салцбург затоа што при интевенцијата играше со рака надвор од неговиот шеснаесетник. Во продолжението од мечот Австријците нападнаа со играч помалку, а потоа во 84. минута блесна контранападот на Динамо. Повторно асистент беше Ристовски, а Петковиќ погоди од врвот на шеснаесетникот за конечни 2:0.

Во четвртото коло Динамо ќе му гостува на Слован во Братислава. Ова судење е закажано за 5 ноември со почеток во 18:45 часот.

Фудбалерите на Аталанта и Селтик одиграа натпревар без голови во Бергамо. Аталанта беше многу подобра од шкотскиот шампион, создаде бројни можности, но не успеа да го совлада данскиот голман Шмајхел на противничкиот гол.

Во првото полувреме Марио Пашалиќ ги имаше двете најдобри шанси за Аталанта. Во 18. минута хрватскиот претставник направи одличен скок и шутираше добар удар со глава, но топката падна на гредата. Само шест минути подоцна Пашалиќ повторно можеше да ги развесели домашните навивачи, но и тогаш не успеа. Тој прими одлична повратна топка на која наиде на десетина метри од голот на Селтик. Тој шутираше од прва, но директно кон ривалскиот голман Шмајхел. Веднаш на стартот од вториот дел, хрватскиот фудбалер повторно се закани. Добро нафрли, шутираше со глава, но прилично непрецизно. Како и во целото прво полувреме, така и во воведниот дел од вториот дел Аталанта постојано напаѓаше, постигнуваше, но и пропушташе прилики.

Како што натпреварот се ближеше кон крајот, домашниот притисок стивнуваше, а Селтик до крајот задржа бод и сега има четири на своето конто. Аталанта моментално е на пет бода/

Брест и Баер Леверкузен ремизираа 1:1, што значи дека сѐ уште се непоразени во Лигата на шампионите, но со овој резултат завршија и победничките мини-серии на двете екипи, откако славеа во воведните две кола. Виртц го доведе Баер во водство во 24. минута, а Лис-Мелу израмни во 39. кога прекрасно ја фати топката од прва и погоди од врвот на шеснаесетникот за 1:1. Во вториот дел гостите од Леверкузен двапати бараа удари од белата точка, но не добија најстроги казни.